Szukaj
  • Charlie

WEBINARIUM, jako kanał sprzedaży - 5 zasad jak budować wirtualną relację z potencjalnymi Klientami

Dystans społeczny spowodowany obostrzeniami wymusił na właścicielach biznesów poszukiwanie alternatywnych sposobów dotarcia do potencjalnych Klientów i Słuchaczy.


Jak zatem przekazać ekspercką wiedzę i pozostać w relacji z zainteresowanymi, kiedy nałożone nakazy oddalają nas od bezpośredniego kontaktu ?


Jedną z możliwych odpowiedzi na to pytanie są cykliczne WEBINARIA!


Samo webinarium to wirtualne spotkanie (sesja), na którym omawiane jest interesujące zagadnienie przez Eksperta/ów przed rzeszą Słuchaczy, a samym Słuchaczom daje możliwość interakcji i zadawania pytań do Ekspertów podczas sesji.


W ostatnim czasie można zauważyć, że branże które dotychczas nie wykorzystywały w swoich kanałach kontaktu tego typu narzędzi, coraz śmielej decydują się na ich wdrożenie i jak się okazuję to bardzo dobre podejście!


Od początku wprowadzenia nakazów dystansujących i zamknięciu/ograniczeniu możliwości realnych spotkań, zainteresowanie przez potencjalnych Klientów webinariami i wirtualnymi szkoleniami odnotowało ogromny wzrost. Dlaczego zatem nie wykorzystać tej możliwości w swoim biznesie?


Co dają cykliczne webinaria dla Twojej firmy? Wiele, oto kilka przykładów:


  • Możemy pomimo dystansu budować relacje biznesową i tworzyć swoją eksperckość na rynku, a to przekłada się na zdobycie nowych Klientów i zbudowanie ugruntowanej pozycji oraz rozpoznawalności marki.


  • Daję możliwość Słuchaczowi na zadanie pytania i uzyskanie odpowiedzi, przed podjęciem decyzji o współpracy (przekazuję „pigułkę” usługi); z psychologicznego punktu widzenia pojawia się zaangażowanie Klienta, a to jest dobry odnośnik do dalszej pracy nad gronem odbiorców swojej usługi.


  • · Skracasz drogę Firma -> Klient i odwrotnie, a przecież o to chodzi przy sprzedaży różnego rodzaju usług? Prawda?


To tylko mały wycinek korzyści płynących z otwarcia się na nowe narzędzie w metodach sprzedaży.


Jak zabrać się za tworzenie wirtualnych wydarzeń? Oto najważniejsze z kroków!


1. Pierwszym etapem jest przygotowanie zaplecza technicznego webinarium. A zatem jaki sprzęt będzie niezbędny?

  • Kamera do przeprowadzania transmisji - tutaj należy zwrócić uwagę na rozdzielczość, musi być ona wysoka. To ważny element, aby nasze nagranie posiadało wysoką jakość. Podczas przeprowadzania webinarium mogą pojawić się różnego rodzaju przeciążenia, które obniżają jakość obrazu, aby zapewnić płynność live’a. Zatem oszczędzając na sprzęcie, gdy pojawią się przeciążenia w połączeniu z niską rozdzielczością kamery, nasza transmisja dla Odbiorców będzie mówiąc delikatnie niemiła w odbiorze, a chodzi nam o to by pokazać profesjonalizm. Szukaj kamery z rozdzielczością minimum Full HD.


  • Mikrofon – często kamery posiadają wbudowany mikrofon, ale czy warto z niego korzystać? Szybka odpowiedź, nie - mikrofon wbudowany w kamerę, zawsze będzie znajdował się tam gdzie ona, zatem ograniczy nam to możliwość aranżacji stanowiska, a samą kamerę będziemy musieli mieć dość blisko, żeby dobrze zbierała nasz głos. Zatem najlepiej wybrać mikrofon wolnostojący jako oddzielne akcesorium , tutaj również zwracamy największą uwagę na jakość częstotliwości ”zbierania” naszego głosu. Najlepiej wybierać mikrofony tzw. podcastowe, najlepiej radzą sobie z mówionymi transmisjami.


  • Aby poprawić jakość obrazu kamery i nas samych w odbiorze dla Słuchaczy, warto zaopatrzyć się w lampę pierścieniową na statywie. Ustawiamy ją bezpośrednio przed Prezenterem (oczywiście ukrywając ją w polu kamery), aby doświetlić najważniejszy punkt transmisji, czyli samego Eksperta przeprowadzającego webinarium. Lampa sprawia, że wyostrza nam się obraz w najważniejszym punkcie i poprawia kolory, które stają się naturalniejsze i żywsze; poprawia też odcień skóry Występujących.

2. Kolejnym i chyba najważniejszym elementem planowania webinarium jest stworzenie jego planu.


Zaczynamy od samego tytułu i tematu webinarium, czyli kwestii którą chcemy poruszyć i która ma być meritum naszej sesji ze Słuchaczami; już na tym etapie należy wyciągnąć to, co najbardziej interesuje naszych Klientów - prowadząc biznes doskonale wiemy jakie pytania najczęściej zadają nasi Klienci względem naszych usług, a więc może dobrym początkiem jest zrobić z tego pierwszy temat naszego webinarium? To tylko propozycja, a każda branża ma swoje unikatowe tematy „magnesy”.


Sama treść tytułu webinarium powinna być interesująca i angażująca, musimy tu przewidzieć promocję i kampanie pozyskiwania słuchaczy przed finalną datą, dodatkowo aby nadać porządku naszej transmisji musimy rozpisać plan webinarium tzw. rozkład jazdy. Chronologicznie ułożone krótkie zagadnienia jakie będziemy chcieli poruszyć podczas naszego live’a. Zazwyczaj webinarium powinno trwać 45 min do 1h.


Robiąc plan zaplanuj czas, który poświęcisz na odpowiedzi na pytania słuchaczy np. ostatnie 15 minut i zakomunikuj to na początku swojego wystąpienia.

3. Posiadając plan i niezbędny sprzęt przechodzimy do zbierania zapisów i promocji naszego webinarium, ale co ważne wyboru platformy do ich przeprowadzania. Oto 3 najpopularniejsze serwisy: Clickmeeting, MyOwnConference, czy Evenea.


Niezależnie od platformy, którą wybierzemy, musimy wykupić przestrzeń (sloty) dla naszych Słuchaczy. Tutaj musimy pomyśleć i przewidzieć ilu słuchaczy uda nam się pozyskać i ile miejsc chcemy zapewnić. Pakiety na tych Platformach zaczynają się od 25 do nawet 1000 miejsc dla Słuchaczy, oczywiście cena pakietu wzrasta wraz z liczbą.


Planując pierwsze webinarium, optymalnym planem będzie ten do 100 miejsc. Każda z tych platform daje nam możliwość zbierania zapisów na wydarzenie poprzez indywidualny link.

4. Przechodząc do promocji wydarzenia warto zaplanować i stworzyć jednolitą identyfikacje wizualną naszych cyklów webinariów, powinna wyglądać profesjonalnie i rzeczowo – tu z pomocą może przyjść nam Canva.


Opisując wydarzenie ogranicz treść do najbardziej interesujących i najważniejszych punktów, na dopełnienie zagadnień przyjdzie czas podczas transmisji.


Jeśli mamy już przygotowane treści materiałów promocyjnych i oprawę graficzną to warto zastanowić się kto ma być odbiorcą naszej trnasmisji, wtedy możemy dostosować kanał do promocji naszego webinarium, gdzie z pomocą przy zbieraniu zapisów mogą przyjść nam social media naszej firmy (Facebook, LinkedIn, czy Twitter), znając docelowego odbiorcę będzie nam łatwiej skupić się na konkretnym kanale pozyskania.

5. Ostatnim bardzo ważnym punktem, o którym najczęściej zapominają organizatorzy jest to, aby po każdym zakończonym wydarzeniu przekazać materiały, czy prezentacje z naszego webinarium.


Ten najczęstszy błąd, wpływa na efektywność webinariów jako kanału, przy pozyskiwaniu potencjalnych Klientów. Dlaczego tak się dzieje? Słuchacz przed podjęciem decyzji o współpracy, będzie wracał wspomnieniami do tego o czym mówił Ekspert, zaczną rodzić się pytania do jego indywidualnych cech i potrzeb, które będzie chciał doprecyzować – gdy otrzyma materiały zacznie się w nie wczytywać, a gdy nie znajdzie odpowiedzi to w przesłanym podsumowaniu znajdzie dane do kontaktu z firmą, wzrasta więc prawdopodobieństwo, że odezwie się właśnie do Was!


Potem ze zbudowaną wcześniej pierwszą relacją podczas webinarium, Klient jest Twój.

Zatem nie czekaj i zacznij budować swoją Eksperckość już dziś!


A jeśli masz trudności ze spięciem wszystkiego w całość i potrzebowałbyś wsparcia w tworzeniu wirtualnych wydarzeń to Charlie’s Marketing może kompleksowo wesprzeć tworzenie Twojego nowego kanału pozyskiwania Klientów.


Odezwij się do nas, z chęcią pomożemy w rozwoju Twojej firmy!

26 wyświetlenia0 komentarz