Szukaj
  • Charlie

Profil firmy na LinkedIn: LINKEDIN vs FACEBOOK - Jakie są różnice i jak dobrać odpowiednią treść ?


Media społecznościowe firmy są wizytówką Twojego biznesu i wyjściem firmy w grono potencjalnych zainteresowanych oferowanymi produktami lub usługami, ale dodatkowo umiejętnie prowadzone są efektywnym narzędziem zwiększającym potencjał sprzedażowy Twojej działalności!

Ostatnio poruszaliśmy kwestie tego Jak prowadząc profil firmy na Facebooku zatrzymać Klienta z rekomendacji, dziś zatrzymamy się na tym dlaczego prowadzenie profilu firmy na LinkedIn to ważny punkt, ale i odmienny proces budowania treści i zdobywania zaangażowanych obserwujących względem Facebook’a.

Czym jest LinkedIn?


LinkedIn jest to serwis nastawiony na profesjonalną treść, zrzeszający specjalistów każdego szczebla z całego świata. Profil osoby zbudowany jest na historii jego zdobytych doświadczeń zawodowych, stanowiskach, które sprawował i dzieleniem się konkretną, fachową wiedzą, z resztą profesjonalistów. Daje możliwość wymiany informacji i nawiązania kontaktu ze swoimi autorytetami i idolami branży.

Po drugiej stronie są też profile firmowe, które uzupełniają te osobiste (poprzez przynależenie pracowników do struktury firmy) i dają możliwość ogólnego dzielenia się profesjonalną treścią, umacnianiem rozpoznawalności marki na rynku i budowania roli Eksperta w branży.

Jak zabrać się za budowanie profilu firmowego?

W przypadku, w którym decydujemy się na rozbudowę naszych firmowych mediów społecznościowych o LinkedIn, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

>1. Aby budować strukturę swojej firmy na Li podstawą jest zaangażowanie swoich zatrudnionych Specjalistów na tej platformie, a więc założenie profili osobowych i uzupełnieniem ich o aktualną treść, następnie dodanie w struktury profilu firmowego; można pokusić się o zorganizowanie sesji zdjęciowej dla swoich Pracowników, aby profil wyglądał o wiele bardziej profesjonalnie. Jest to niezwykle ważny element, ponieważ LinkedIn najbardziej „zasięguje” osobiste profile i autorską treść, a więc dlaczego jest to ważne i jak przekłuć to w budowanie profilu firmowego (skoro jego zasięgi są o wiele mniejsze) ? Już wyjaśniam w kolejnych krokach.

>2. LinkedIn jest platformą, która najbardziej chłonie specjalistyczną i profesjonalną treść, dlatego doskonale sprawdzają się tam artykuły dostosowane do Twojej branży. Tutaj warto wykorzystać pierwszą wskazówkę, a więc naszych Specjalistów. Ustal wspólnie z nimi harmonogram publikacji (kto i kiedy odpowiedzialny jest za przygotowanie artykułu).


Artykuły przygotowane przez Specjalistów powinny zawierać się maksymalnie w 1 – 1,5 strony, przedstawiając ciekawe zagadnienie z Twojej branży, a tym samym powinny zostawiać przestrzeń do dyskusji dla innych Specjalistów i powinny zawierać pytanie otwarte w podsumowaniu, aby otworzyć się na komentarze. Należy też stworzyć ciekawą grafikę do artykułu.

Jak publikować przygotowany materiał na firmowym profilu?

>3. Gdy mamy już przygotowany materiał, doskonale sprawdza się tutaj taki schemat publikacji:


  • Artykuł wstawiamy na naszego bloga na stronie firmowej,

  • Następnie tworząc post na naszym firmowym LinkedIn, krótko przedstawiamy i podsumowujemy treść artykułu (tutaj warto wyciągnąć najbardziej zaciekawiające fragmenty artykułu, aby działały jak magnes do otworzenia pełnej treści),

  • Dodajemy wcześniej przygotowaną grafikę i podlinkowujemy pełen materiał z naszego bloga,

  • Na sam koniec wpisujemy 2-3 hastagi, które zwiększą organiczny zasięg postu – ich większa ilość wcale nie sprawia, że dotrzemy dalej, a wręcz będzie odwrotnie. Tak działa algorytm LinkedIn

Umieszczenie pełnej treści artykułu na stronie naszego bloga, zwiększa nam na niej ruch, daje możliwość osobie, która na nią weszła na zapoznanie się z resztą artykułów i kontakcie z nami oraz pozwala na utrzymaniem relacji z naszą firmą.

>4. W tym punkcie wracamy do założeń punktu >1., a więc profile osobowe. Gdy mamy opublikowany artykuł na naszym profilu firmowym, po jakiejś godzinie od publikacji warto, aby autor artykułu udostępnił post na swoim osobistym koncie, dodatkowo udostępniając go ma możliwość na dodanie kilku słów od siebie, może przybliżyć swój punkt widzenia i warto, aby również zadał pytanie otwarte.


Dodatkowo musimy zwracać uwagę, czy pojawiają się komentarze pod naszymi postami, aby nie pozostawiać ich bez odpowiedzi, szybkie odpowiadanie również wg algorytmu LinkedIn zwiększa nam zasięg. Oczywiście polecać i włączać w dyskusje mogą się wszyscy nasi specjaliści robiąc aktywności w naszej publikacji, działa to tylko na korzyść.

Chwal się sukcesami!

>5. Dodatkowo na profilu firmowym warto się chwalić wszystkimi sukcesami firmy np. uzyskanymi nagrodami i certyfikatami, zaproszeniem do różnego rodzaju wydarzeń, pozyskaniem nowego dużego Klienta, czy nowo zatrudnionymi Specjalistami itp. - wszystko to co wpływa na pozytywne postrzeganie Twojej firmy.

Jak widzisz, trochę inaczej wygląda budowanie profilu firmy na LinkedIn i bardziej skupia się na jednostce zatrudnionej w strukturach Twojej firmy, ale jest to niezwykle ważny element uzupełniający Twoją wizytówkę firmy w sieci i świetny sposób na budowanie relacji z potencjalnymi klientami, czy partnerami biznesowymi.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w budowaniu swojej struktury firmy na LinkedIn, pamiętaj, że my w Charlie’s Marketing służymy swoim doświadczeniem i z chęcią Cię wspomożemy. Skontaktuj się z nami.